Pracownia malarstwa Cecylii Badtke

Witaj w mojej galerii


Powrót do Strony Głównej
Menu »

Home

 • Kopia Ikony Matki Boskiej Częstochowskiej Ikona Jasnogórska obraz Matka Boska Częstochowska

  84 photos

  Kopie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej wg Cudownego Obrazu z Jasnej Góry namalowane są na podobraziach z deseczek lipowych, w technice wielowarstwowej tempery żółtkowej i laserunków olejno-żywicznych.
  Pozłocenia na wypukłych nimbach okalających głowę Maryi i Dzieciątka oraz na bordiurach obrazów wykonane są w technice połyskowej natomiast lamówki, ornamenty zdobiące sukienki oraz głązki na ramie (od kopii VI) w technice matowej.
  Wszystkie złocenia wykonane są płatkami złota 24k.
  Ramy do obrazów z drewna lipowego są osobnym elementem.
  Ozdobione ornamentami na wzór ramy oryginalnej Ikony Jasnogórskiej w technice tempery żółtkowej i zabezpieczone naturalną politurą szelakową.
  Kopie Ikony Matki Boskiej Częstochowskiej powstają w oparciu o studium historyczno-konserwatorskie
  pt. " Jasnogórska Hodegetria" prof. Wojciecha Kurpika.

 • RENOWACJE I INNE

  98 photos in 11 sub-albums

 • JEZU UFAM TOBIE obraz olejny Miłosierdzia Bożego

  26 photos in 2 sub-albums

  Obrazy przedstawiające Pana Jezusa Miłosiernego są kopiami namalowanymi wg. oryginałów pędzla Adolfa Hyły Sanktuarium Łagiewniki i Eugeniusza Kazimirowskiego Sanktuarium Wilno

  Obrazy wykonane są w technice wielowarstwowej -podmalówki z tempery żółtkowej i nadmalówki z farb olejnych
  i olejno- żywicznych na podobraziu z płótna lnianego, zagruntowanego w tradycyjny sposób gruntem kredowo-klejowym.
  Szarfa z napisem JEZU UFAM TOBIE pozłocona płatkami złota 24k. Tabliczka z napisem JEZU UFAM TOBIE wykonana z mosiądzu i grawerowana.
  Sosnowe ramy zdobione są płatkami szlagmetalu lub szlagaluminium.

 • WARSZTAT MALARSKI I POZŁOTNICZY

  42 photos

  O PODOBRAZIACH CZYLI NA CZYM POWSTAJĄ OBRAZY.
  Najdawniejszym podłożem dla malarstwa sztalugowego cywilizacji europejskiej są deski drewniane. Historia pierwszych dzieł malarstwa hellenistycznego na cienkich deskach z sykomory lub cedru sięga I w. n. e. Rozpowszechnienie malowania obrazów na płótnie rozpiętym na krosnach przypada na przełom XV i XVI wieku i jest zasługą malarzy włoskich.
  JAK POWSTAJĄ PODOBRAZIA Z DESEK.
  W warsztacie doświadczonego stolarza powstają tablice drewniane, które otrzymuje się przez sklejanie kilku desek lipowych
  i wzmocnienie tego połączenia za pomocą mocnych listew tzw. szpong umieszczonych od spodu. Dalsze prace nad przygotowaniem takiego podłoża pod malowidło zwanego "deską" wykonuję samodzielnie.Najpierw impregnuję środkami zabezpieczającymi przed atakiem drewnojadów i rozwojem mikroorganizmów, grzybów, drożdży i bakterii. Następnie nasączam ją klejem króliczym co służy stabilizacji drewna i naklejam na lico deski cienkie płótno lniane o rzadkim splocie. Płótno zapobiega pękaniu warstwy malarskiej na spojeniach desek. Kolejną czynnością jest pokrycie deski z obu stron wieloma(10-12) warstwami zaprawy klejowej, którą sporządzam wg receptury tradycyjnej. Po odpowiednim wyschnięciu i wyszlifowaniu lica przystępuję do prac pozłotniczych i malarskich.
  JAK POWSTAJĄ PODOBRAZIA Z PŁÓTNA.
  W warsztacie stolarskim powstają listwy z drewna zwane krosnami. Należy je dokładnie złożyć i sprawdzić, czy wszystkie kąty są proste. Płótno lniane przeznaczone na podobrazie dekatyzuję w celu usunięcia z niego fabrycznej apretury i zmniejszenia wrażliwości na zmiany wilgotności. Tak przygotowaną tkaninę rozpinam na krośnie. Czynność ta wymaga dokładności i wyczucia. Następnie pokrywam powierzchnię płótna warstwą czystego kleju króliczego przygotowanego w pracowni. Klej stanowi niezbędną warstwę pośrednią między płótnem a zaprawą i zabezpiecza płótno przed ewentualnym przesiąkaniem oleju z farb.
  Po takim przygotowaniu podłoża przystępuję do sporządzania zaprawy malarskiej z kleju, kredy, bieli i oleju lnianego.
  Zaprawę nanoszę w 3 -4 warstwach. Jakość zaprawy ma podstawowe znaczenie dla trwałości obrazu.
  O MATERIAŁACH UŻYWANYCH DO PRZYGOTOWANIA PODOBRAZI.
  Do budowy podobrazi stosuję krosna tradycyjne produkcji firmy ROGAL. Płótno lniane belgijskie, klej i wypełniacze do zapraw,
  w które zaopatruję się w polskim przedstawicielstwie niemieckiej firmy KREMER PIGMENTE.
  O TECHNICE MALARSKIEJ, FARBACH I MEDIACH .
  Obrazy maluję warstwowo. pierwsze warstwy stanowi podmalówka z farb temperowych, które ucieram wg tradycyjnej receptury
  z pigmentów marki Kremer ze spoiwem z żółtka świeżego z chowu naturalnego. Kolejne warstwy to nadmalówki z farb olejnych techniką al impasto i cieniutkich laserunków olejnych. Do końca 2019 roku używałam profesjonalnych farb olejnych marki Rembrant holenderskiej firmy Talens. Obecnie maluję farbami olejnymi marki OLD HOLLAND, które są produkowane od 1664 roku w fabryce SCHEVENINGEN wg tradycyjnych receptur: unikalne mieszanki najlepszych, światłotrwałych pigmentów o najwyższym możliwym stężeniu pigmentu w każdym kolorze. Na bazie tłoczonego na zimno oleju lnianego z nasion pierwszego tłoczenia. Wszystkie etapy produkcji - od selekcjonowania i testowania pigmentów poprzez mieszanie z olejem aż po napełnianie i oklejanie tub - wykonywane są ręcznie. Farby o maksymalnej odporności na światło i trwałości.
  Zdobienia pozłotnicze wykonuję płatkami złota 24kt firmy NORIS.
  W procesie malowania obrazów oraz do ich zabezpieczania końcowego stosuję gotowe media oraz sporządzane na bazie produktów produkcji KREMER PIGMENTE.